rolne_

Zrozumieć sezonowość, czyli ERGO Ubezpieczenia Rolne

3 min.

Sezonowość to klucz do skutecznej sprzedaży ubezpieczeń rolnych. W marcu zainicjowaliśmy drugi etap wdrażania ERGO Ubezpieczeń Rolnych. Jego główne elementy to ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.

ERGO Ubezpieczenia Rolne to nowy zbiór produktów. Sprzedaż ruszyła w grudniu 2021 r. Do niedawna rolnicy mogli zakupić obowiązkowe ubezpieczenia budynków i odpowiedzialności cywilnej, ale też znacznie szersze zakresowo i dopasowane do potrzeb ubezpieczenia dobrowolne, w tym np. mienia rolniczego i fotowoltaiki. Wraz z kolejnymi porami roku oferta się rozszerza.

Sezonowość – kluczowy element ubezpieczeń rolnych

Etapy uruchamiania kolejnych elementów oferty Agro zależą od sezonowości, związanej z cyklem życia gospodarstwa rolnego. Zależnie od pory roku wykonywane są różne prace, a co za tym idzie – powstają różne potrzeby ubezpieczeniowe. Przykładowo, na wiosnę rolnicy zasiewają rośliny jare, które nie potrzebują okresu niskich temperatur, by dobrze się rozwijać. W marcu i kwietniu, gdy temperatury rosną, otrzymujemy wiele pytań o ubezpieczenia tego rodzaju upraw. To dobry moment, by pośrednicy oferowali je klientom. Wszystko zgodnie z rytmem natury Choć należy podkreślić, że w tym czasie również uprawy ozime cieszą się sporą popularnością.

Co ubezpieczamy wiosną, latem i jesienią

Wiosna w naszej ofercie to przede wszystkim ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Te pierwsze to główna oś drugiego etapu ERGO Ubezpieczeń Rolnych - objęte są u nas 65-procentową dopłatą do składki z budżetu państwa. Pośrednicy rozpoczęli sprzedaż tych ubezpieczeń w marcu. Kolejny etap rozpoczyna się wraz z nadejściem lata i oznacza ubezpieczanie sprzętu i maszyn rolniczych (Agrocasco). Na jesień z kolei zaplanowaliśmy wdrożenie drugiej tury ubezpieczeń upraw – upraw ozimych.

Specyfika ubezpieczeń rolnych

Nasze produkty sprzedajemy we współpracy z pośrednikami mającymi doświadczenie w ubezpieczeniach rolnych. Planujemy sukcesywnie poszerzać grono pośredników sprzedających produkty z naszego pakietu. Wymogiem dołączenia do grupy sprzedawców tego pakietu jest przejście szkolenia, które pomogli nam stworzyć najlepsi eksperci od ubezpieczeń rolnych w Polsce.

Wdrożenia nowych pośredników planujemy zgodnie ze wspomnianą już zasadą sezonowości w ubezpieczeniach rolnych. Zaproponujemy agentom i brokerom stworzenie harmonogramu szkoleń tak, by każdy chętny na rozszerzenie swojej bazy klientów, mógł nauczyć się wszystkiego o tym produkcie.

Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że rolnik – zarówno indywidualny, jak i duże przedsiębiorstwo rolne – będzie miał ofertę najlepiej dopasowaną do jego potrzeb. My zaś przy okazji możemy wspólnie z pośrednikami rozwijać te elementy ochrony, które sprawdzają się najlepiej na rynku.

Pierwsze podsumowania

Kilka miesięcy funkcjonowania produktu to dobry czas na pierwsze wnioski. Dzięki starannemu przygotowaniu wdrożenia zbieramy pozytywne opinie o pakiecie od pośredników, którzy już go sprzedają.

Pośrednicy podkreślają, że ubezpieczenie uwzględnia specyficzne potrzeby nowoczesnego i świadomego rolnika. Zwracają uwagę na zakres – odpowiednio szeroki, by móc dokładnie dopasować ubezpieczenie dla konkretnego klienta. Chwalą również elastyczność tej kompleksowej oferty.

Rolnik XXI w. – nowoczesny i świadomy

Rolnicy są bardzo zróżnicowaną grupą. Obejmuje ona zarówno tych posiadających kilka hektarów, jak i właścicieli setek czy nawet tysięcy hektarów. Profesjonalni producenci rolni, będący główną grupą docelową naszej oferty, są nowocześni i coraz bardziej świadomi roli ubezpieczeń jako kluczowego instrumentu zarządzania ryzykiem w gospodarstwie rolnym. Według naszych przewidywań, opartych m.in. na obserwacji kierunku polityki agrarnej Unii Europejskiej oraz polskich inicjatyw legislacyjnych, ubezpieczenia rolne w nadchodzących latach będą jeszcze bardziej zyskiwały na znaczeniu.