pożar

Popożarowe szkody w środowisku

10 min.

Ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku

Popożarowe szkody w środowisku

Wstęp

Spływ skażonej wody pogaśniczej pozostaje poważnym problemem w przypadku każdego pożaru zakładu przemysłowego lub magazynu. Substancje powstające w procesie spalania wnikają w terem zakładu, nierzadko do wód gruntowych, mogą też być przenoszone systemem kanalizacji wraz z wodami pogaśniczymi do cieków wodnych i zbiorników wody pitnej. Ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku kojarzone są w głównej mierze ze szkodami wynikającymi z powoli zachodzących emisji, warto jednak pamiętać, że zabezpieczają także sytuacje, w których do szkody w środowisku dochodzi w efekcie pożaru. Występujące w pożarze produkty spalania, rozkładu termicznego lub pirolizy tworzą złożoną mieszaninę gazów i zawieszonych cząstek, która stwarza zagrożenie zarówno dla człowieka jak i dla środowiska.

Co powstaje w procesie spalania ?

Chemia działa nieubłaganie, wody pogaśnicze to prawdziwy koktajl Mendelejewa spływający do systemu kanalizacji. Będą to m.in.: tlenki siarki, pięciotlenek fosforu, tlenki azotu, pary cyjanowodoru, chlorowodoru i siarkowodoru. Ocena ryzyka szkód w środowisku w następstwie pożaru powinna uwzględniać nie tylko to jakie substancje niebezpieczne składowane są w zakładzie ale też jakie, z pozoru nie niebezpieczne materiały, znajdujące się w zakładzie zareagują negatywnie dla środowiska spalając się lub łącząc z wodą. Pamiętajmy, że substancje lub przedmioty, które nie są szkodliwe dla środowiska w normalnych warunkach, jak nawozy amonowe, polichlorek winylu (PVC), opony samochodowe lub siarka elementarna mogą wytwarzać podczas spalania toksyczne gazy i powodować silne zanieczyszczenie wód pogaśniczych. Nawet produkty spalania materiałów opakowaniowych czy budowlanych mogą poważnie je zanieczyścić.

Ważne! wystąpienie pożaru z przyczyn losowych nie zwalnia z odpowiedzialności za szkody w środowisku !

Art. rt. 22. [Podmiot ponoszący koszty przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych]

(…) 2. Podmiot korzystający ze środowiska nie ponosi kosztów przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych, jeżeli wykaże, że bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku lub szkoda w środowisku: zostały spowodowane przez inny wskazany podmiot oraz wystąpiły mimo zastosowania przez podmiot korzystający ze środowiska właściwych środków bezpieczeństwa;

Analiza Potrzeb Klienta - co wpływa na ryzyko ?

1. rodzaje substancji i produkty ich spalania w podziale na:

  • rodzaje składowanych substancji niebezpiecznych i ich zabezpieczenie na wypadek wycieku podczas pożaru,
  • rodzaje składowanych substancji niebezpiecznych i powstające w procesie ich spalania związki chemiczne
  • rodzaje składowanych towarów, pozostałych substancji nie będących substancjami niebezpiecznymi i powstające w procesie ich spalania związki chemiczne

2. aspekty związane z ochroną PPOŻ

  • powierzchnia obiektu
  • gęstość obciążenia ogniowego
  • zabezpieczenia PPOŻ takie jak podział na strefy pożarowe, zastosowane zabezpieczenia
  • ocena ryzyka ogniowego, zalecenia dotyczące poprawy ryzyka pożarowego

3. aspekty związane z ochroną środowiska

  • potencjalna ilość wód pogaśniczych w przypadku zaistnienia PML rozumianego jak dla ryzyka PD
  • budowa kanalizacji wód opadowych, sposób odprowadzenia ich z terenu zakładu
  • budowa kanalizacji ścieków przemysłowych zakładu, sposób ich odprowadzenia z terenu zakładu
  • zabezpieczenia infrastruktury ściekowo - kanalizacyjnej w przypadku nagromadzenia dużej ilości ścieków/wód
  • konstrukcja powierzchni zakładu, jakość i przepuszczalność utwardzonych powierzchni
  • środowisko geologiczno- gruntowe – grunty przepuszczalne (np. piaski) sprzyjające szybkiemu rozprzestrzenianiu zanieczyszczeń czy nieprzepuszczalne (gliny)
  • poziom wód gruntowych
  • bliskość obszarów chronionych i cieków wodnych, chronionych siedlisk przyrodniczych

4. aspekty związane z odpowiedzialnością cywilną

  • bliskość ujęć wody pitnej, obiektów rekreacyjnych, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zakłady

Gdzie szukać danych do oceny ryzyka ?

  • aspekty związane z ochroną PPOŻ – instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

  • potencjalna ilość wód pogaśniczych – na podstawie danych dotyczących wymaganego zaopatrzenia w wodę do celów gaśniczych – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych

Przykład: dla budynku produkcyjnego o obciążeniu ogniowym 4 000 powierzchni 3 000 m2 instalacja doprowadzająca wodę = wydajność 30 dm3/s czyli 30 litrów na sekundę. Co przy gaszeniu trwającym 3 godziny daje nam: 3h = 10 800 s x 30 = 324 000 l

  • Wpływ składowanych substancji i produktów ich spalania na środowisko – karty charakterystyki substancji (więcej o karcie charakterystyki: Co to jest Karta Charakterystyki i jak ją czytać - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl))

Lekcje z przeszłości – przykłady szkód

Aby zobrazować skalę ryzyka sięgnijmy do znanych nam z przeszłości zdarzeń, które kojarzymy głównie z uwagi na skalę szkód w mieniu lub na osobie, warto jednak uświadomić sobie, że to nie jedyny zakres w jakim odpowiadać będzie właściciel zakładu.

Schweizerhalle, Bazylea, Szwajcaria, 1 listopada 1986 r

Zakład firmy Sandoz, wybudowany w 1977 roku, jako magazyn maszyn przemysłowych. Na przestrzeni lat przeznaczenie budynków zakładu zmieniono na magazyny substancji chemicznych, w tym środki ochrony roślin. Nie zmieniono przy tym systemów zabezpieczenia budynków co zostało z resztą wskazane w ocenie ryzyka wykonanej przez firmę ubezpieczeniową podczas audytu w 1981 roku. Ta sama kontrola zwracała również uwagę, na fakt, że ewentualny pożar w magazynie może doprowadzić do poważnego zanieczyszczenia środowiska. W październiku 1986 roku w zakładzie wybucha pożar. W jego następstwie około 1350 ton pestycydów i innych chemikaliów składowanych w magazynach zakładu zostaje objętych pożarem. Zanieczyszczona pestycydami, rtęcią, cynkiem a także fosforoorganicznymi insektycydami woda pogaśnicza spływa systemem kanalizacyjnym do Renu. Masę substancji, które przedostały się do Renu szacuje się na 5 do ok. 20 ton. W konsekwencji tej awarii życie biologiczne w Renie zostało zniszczone na około 400 km długości rzeki; ujęcia wody dla wodociągów w Niemczech i w Holandii zostały zamknięte; na francuskim brzegu rzeki została całkowicie zlikwidowana związana z Renem działalność gospodarcza oraz turystyka.

Zestawienie zdarzeń związanych z wodami pogaśniczymi na podstawie danych UNECE

tabela artykuł

Regulacje prawne związane z retencjonowaniem i odprowadzaniem wód pogaśniczych

Oczywiście same kwestie odprowadzania wód i ścieków z terenu zakładu przemysłowego zostały prawnie uregulowane. Przepisy znajdziemy w Ustawie Prawo Wodne, w rozporządzeniach wykonawczych, a także w decyzji administracyjnej zwanej pozwoleniem wodnoprawnym. Regulacje dotyczą ilości ścieków, temperatury, PH, sposobu i częstotliwości badania odprowadzanych wód i ścieków, zawartości w nich substancji niebezpiecznych. W rozmowie z przedstawicielem zakładu z pewnością usłyszymy że zakład spełnia wszystkie normy odprowadzania ścieków do wód. Dlaczego w takim razie nadal wody pogaśnicze stanowią problem i zagrożenie dla środowiska i powinny być uwzględnione jako ryzyko do ubezpieczenia w polisie ELI?

Jest tak dlatego, że te szczegółowe regulacje i normy zostaną zachowane ale przy założeniu normalnej pracy zakładu. Dopiero w przypadku pożaru obejmującego znaczną część jego terenu pojemność infrastruktury przechodzi prawdziwy test. Bez szczególnych zabezpieczeń takich jak systemy odcinające kanalizację czy zbiorniki retencjonujące nie jest ona w stanie zatrzymać wód pogaśniczych.

Prawo, czy pozwolenia wodnoprawne nie przewidują szczegółowych warunków retencjonowania czy innych metod zabezpieczania wód pogaśnicznych przed ich przedostaniem się do środowiska. Zawarty w nich ogólny wymóg adekwatnego zabezpieczenia środowiska naturalnego, powoduje że w większości przedsiębiorstw brak jest właściwych metod przeciwdziałania niekontrolowanego wypływu wód pogaśniczych, co w rezultacie nie daje kontroli nad omawianym ryzykiem.

Rozwiązania stosowane w innych krajach EU

W Niemczech, które po awarii w zakładach Sandoz poniosły największy ciężar zanieczyszczenia Renu, opracowano w 1992 r. przepisy budowlane dotyczące retencji wody przeciwpożarowej (LöRüRl, 1992): „Zasady obliczania obiektów retencji wody przeciwpożarowej ze składowaniem materiałów niebezpiecznych dla wody”

W marcu 2013 r. Stowarzyszenie Ubepieczycieli Nieieckich GDV opublikowało kompleksowe wytyczne VdS 2257 (VdS Webshop - Planung und Einbau von Löschwasser-Rückhalteeinrichtungen), w odniesieniu do oceny wymagań dotyczących retencji wody przeciwpożarowej w oparciu o rodzaj i ilość materiałów palnych, systemów wykrywania pożaru, rodzaju straży pożarnej i infrastruktury technicznej ochrony przeciwpożarowej. Zakres wytycznych obejmuje wszystkie zagrożenia/ryzyka związane z występowaniem zanieczyszczonej wody pogaśniczej. Wytyczne dotyczą zarówno obiektów produkcyjnych jak i magazynowych.

Problem wód pogaśniczych został zauważony także na forum Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, która w 2021 roku wydała wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i dobrych praktyk w celu wsparcia rządów, właściwych organów i operatorów w minimalizowaniu ryzyka pożaru i bezpiecznym zatrzymywaniu wody gaśniczej. Mają one na celu wzmocnienie istniejących praktyk i promowanie zharmonizowanych norm bezpieczeństwa w zakresie zarządzania wodą pogaśniczą i jej retencji, aby zapobiec przypadkowemu zanieczyszczeniu gleby i wody, w tym zanieczyszczeniu, które mogłoby powodować skutki transgraniczne. Safety guidelines and good practices for the management and retention of firefighting water | UNECE

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Głowny Inspektorat Ochrony Środowiska w 2023 roku w Polsce funkcjonowało: 219 zakładów zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, 278 zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i ponad 3 500 instalacji objętych pozwoleniami zintegrowanymi. Celem tego artykułu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na niedocenianie potencjału szkód w środowisku jaki niesie za sobą pożar i jego gaszenie. Zasada leżąca u podstaw ustawodawstwa związanego z ochroną środowiska jest prosta: operator, którego działalność spowodowała szkody środowiskowe lub bezpośrednie zagrożenie takimi szkodami, ponosi odpowiedzialność finansową, a brak szczegółowych wymogów związanych z retencją wód pogaśniczych na wzór chociażby wytycznych niemieckich nie zwalnia polskich przedsiębiorców z odpowiedzialności w tym zakresie.

Źródła:

Zeszyty Naukowe SGSP 2017, Nr 64/4/2017; kpt. mgr inż. Łukasz Kuziora; kpt. mgr inż. Jacek Kalinko; st. kpt. mgr inż. Marcin Łapicz; Katedra Działań Ratowniczych; Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego; Szkoła Główna Służby Pożarniczej; Wody pogaśnicze – potencjalne zagrożenie podczas długotrwałych działań gaśniczych.

UNITED NATIONS ECONOMIC COMMISSION FOR EUROPE Safety guidelines and good practices for the management and retention of firefighting water LINK

Autorzy

Aleksandra Ożdzińska

Aleksandra Ożdzińska

Starszy Underwriter w Biurze Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Executive MBA GFKM. Z ubezpieczeniami związana od 2001 r., w Grupie ERGO Hestia od marca 2012 r.