AAA07105 zmodyfikowane

Raport ESG za 2023 rok

10 min.

Nowy standard raportowania

Opublikowaliśmy raport ESG za 2023 rok

Po raz pierwszy opublikowaliśmy raport ESG w zmienionym formacie, w oparciu o nowy standard raportowania ESRS, wprowadzony dyrektywą CSRD. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero w tym roku, ale my już wcześniej dostosowaliśmy się do unijnych zasad.

W corocznym raporcie ESG opublikowaliśmy postępy realizacji celów w obszarach: środowiskowym, zarządczym i społecznym. Cele zawarte są w strategii zrównoważonego rozwoju przyjętej na lata 2022-2025. Tegoroczny raport za rok 2023 opisuje trzynaście kluczowych obszarów związanych ze zrównoważonym rozwojem, wyłonionych w procesie podwójnej istotności. Proces ten stanowi podwaliny raportowania zgodnie z nowymi unijnymi legislacjami.

Nowy standard raportowania ESRS

Standard ESRS to element dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), wprowadzonej przez Komisję Europejską w 2022 roku. Jej celem jest zapewnienie przejrzystości i jednolitej jakości raportowania informacji ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) przez przedsiębiorstwa notowane na europejskich giełdach oraz inne duże podmioty. Dyrektywa CSRD docelowo zastąpi obecne przepisy dotyczące raportowania niefinansowego, czyli NFRD (Non-Financial Reporting Directive), jednocześnie poszerzając zakres raportowania. Standard ESRS uwzględni wskazówki GRI (Global Reporting Initiative), co pomoże zapewnić firmom zgodność z globalnymi standardami raportowania zrównoważonego rozwoju.

Wdrażanie wymagań ESRS przebiega etapami. Do końca 2024 roku firmy będą mogły stosować zarówno obecne wskaźniki raportowania ESG, jak i nowe standardy. W 2025 roku ESRS stanie się obowiązkowy.

- Nowy raport ESG przygotowaliśmy w oparciu o nowe przepisy, mimo że formalnie jeszcze nas one nie obowiązują. Jednak w ERGO Hestii już od dłuższego czasu rozwijamy procesy biznesowe i systemy raportowania pod kątem podwyższonych standardów. I wychodzi nam to naprawdę dobrze, o czym najlepiej świadczy pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji najnowszej, 18 edycji "Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie 2024"*. To nasze 6. podium z rzędu, co dowodzi, że stoimy na czele polskich firm spełniających najwyższe standardy zarządzania organizacją w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Co warto podkreślić, byliśmy jedynym ubezpieczycielem w gronie nagrodzonych firm – mówi Mario Zamarripa, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju w ERGO Hestii.

W ramach przeprowadzonej analizy podwójnej istotności, zdiagnozowaliśmy 13 kluczowych tematów z szerokiej listy standardów ESRS. Każdy został skrupulatnie przeanalizowany i umieszczony w raporcie. Są to m.in.: przystosowanie do zmian klimatu, emisje dwutlenku węgla, warunki pracy, inwestowanie w rozwój pracowników, różnorodność i inkluzywność, etyka w miejscu pracy, warunki pracy, rozwój agentów i brokerów, odpowiedzialna oferta i sprzedaż, ochrona danych, cyberbezpieczeństwo oraz dostępność usług. Z kolei w zakresie ładu korporacyjnego wśród kluczowych tematów znalazły się zarządzanie kwestiami ESG, etyka biznesowa i strategiczne zarządzanie ryzykiem.

Raport w oparciu o nowe standardy raportowania został stworzony przy wsparciu firmy PwC. W procesie podwójnej istotności pomagała firma Deloitte, zaś audyt wybranych wskaźników przeprowadziło KPMG. Całość można przeczytać klikając TUTAJ.

‍‍*"Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie" to renomowane zestawienie największych polskich spółek ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG. Pierwsze miejsce w rankingu świadczy o poziomie realizacji założonych przez organizację celów oraz o stopniu jej przygotowania na nadchodzące wyzwania.

Autorzy

ERGO Hestia

ERGO Hestia