Na warszawskiej uczelni spotkali się zarówno brokerzy, jaki ich klienci, a więc właściciele dużych produkcji i magazynów. Swoimi doświadczeniami podzielili się także underwritterzy oraz przedstawiciele sektora TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). To wszystko pozwoliło stworzyć multidyscyplinarny panel, dotyczący zarówno inżynierskiej oceny ryzyka, jak i produktów związanych z branżą magazynową. Całą konferencję zorganizowało warszawskie Przedstawicielstwo Korporacyjne ERGO Hestii we współpracy z Departamentem Marketingu i PR.
Anna Majewska, Dyrektorka Zarządzająca w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych ERGO Hestii, podkreślała skalę oraz tempo, w jakim rośnie ten sektor w polskiej gospodarce.
- Jesteśmy jednym z liderów europejskich. Mamy 35 mln m2 powierzchni magazynowych, branża rozwija się w bardzo dynamicznym, 10-procentowym tempie, a ERGO Hestia uczestniczy w tym rynku. Zarówno, jeżeli chodzi o ubezpieczenia środków transportowych, jak i całej infrastruktury magazynowej oraz wszystkich towarzyszących im ryzyk. Mówiąc wprost: mocno żyjemy branżą TSL. Ona się bardzo zmienia, wchodzą nowe technologie, ale również ryzyka. Ryzyka inne niż często spotykane pożary czy zalania – mówiła.
Pierwszym panelistą był dr inż. Grzegorz Lichocik, wiceprezes Geis PL, wykładowca ALK z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży TSL. Ekspert mówił o rozwoju rynku powierzchni logistycznych w Polsce. Podkreślał ogromne zapotrzebowanie na magazyny oraz tłumaczył, że firmy coraz częściej rezygnują z budowania własnych. W zamian decydują się na te, które powstają przy udziale deweloperów.
Z kolei o ocenie ryzyka i nowoczesnych rozwiązaniach prewencyjnych mówili eksperci z Hestia Corporate Solutions: Zbigniew Żyra i Piotr Przybysz. Dużo uwagi poświęcili czynnikom zagrożenia pożarowego w magazynach, braku odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczeń technicznych oraz rodzajom czujek dymu i tryskaczy przeciwpożarowych. Zaprezentowali także zasadnicze reguły inżynierskie, nowoczesne rozwiązania prewencyjne oraz ryzyka związane z fotowoltaiką i magazynami energii.
O przykładach szkód w magazynach mówił Piotr Koralewski z Departamentu Operacji i Likwidacji Szkód ERGO Hestii. Tematem potrzeb ubezpieczeniowych branży magazynowej zajęli się: Przemysław Kujawa, Monika Baratyńska i Justyna Bachan-Dmochowska z warszawskiego Przedstawicielstwa Korporacyjnego ERGO Hestii. Na koniec konferencji zorganizowano debatę, w której wzięli udział: Dariusz Klinger z Marsh, Krzysztof Deja z INTER Europol oraz Zbigniew Żyra z Hestia Corporate Solutions. Rozmowę, która podsumowywała całą konferencję, moderowała Monika Bogusiewicz z warszawskiego Przedstawicielstwa Korporacyjnego ERGO Hestii.
W trakcie wydarzenia dużo można było usłyszeć o postępie technologicznym w branży magazynowej. Goście mówili m.in. o magazynach bezobsługowych oraz rozwoju AI, które pozwala jeszcze bardziej automatyzować pracujące w nich maszyny, co rodzi nowe ryzyka.
- Jako ERGO Hestia jesteśmy gotowi dać pokrycie dla tych ryzyk – podkreślała Anna Majewska.- Po ponad 30 latach na rynku jesteśmy bardzo doświadczeni i dosyć selektywni w ocenie. Chcemy najpierw wiedzieć, co ubezpieczamy, żeby dobrze tę naszą pojemność wykorzystać. Bardzo zależy nam na dialogu z brokerami, po to, żeby mogli rozmawiać świadomie ze swoimi klientami. Tak, żebyśmy na koniec naprawdę dokładnie znali swoje portfolio i mogli z czystym sumieniem przystąpić do likwidacji szkód – dodawała.
Podczas konferencji wspomniano także o współpracy Akademii Leona Koźmińskiego z ERGO Hestią. W 2023 roku sopocki ubezpieczyciel dołączył do grona partnerów tworzących tzw. kapitał żelazny.
- Powołaliśmy tę inicjatywę i Fundację Rozwoju, żeby wspierać ALK i kształtować liderów, którzy zmieniają świat. Kapitał Żelazny gwarantuje stabilny rozwój – zaznaczała Katarzyna Alińska, Dyrektorka Zarządzająca Fundacji Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego.
Jak dodała, uczelnia planuje na Kapitale Żelaznym zgromadzić 300 mln zł.