wiatrak 2

Krótko o OZE i jego perspektywie

10 min.

Odnawialne źródła energii

Krótko o OZE i jego perspektywie

Niewątpliwie temat odnawialnych źródeł energii z roku na rok przybiera na sile i jest coraz częściej poruszany jako konieczność oraz przyszłość dla całego sektora energetycznego. Nasuwa się pytanie: dlaczego?

Odpowiedzi jest wiele, kluczowe z nich to :

  • pozyskana w ten sposób energia jest korzystniejsza z punktu widzenia ochrony środowiska, nie emituje dwutlenku węgla, który jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za zmiany klimatu.
  • jest to nieskończone źródło energii w przeciwieństwie do paliw kopalnych takich jak węgiel, gaz oraz ropa, które są ograniczone i pozyskiwanie ich w pewnym momencie okaże się niemożliwe mimo zaawansowanych technologii wydobywczych
  • inwestycje w OZE wiążą się również z jedną z głównych sił napędowych dla każdego sektora, czyli finansami. Inwestycja w odnawialne źródła energii mogą generować korzyści w postaci niższych rachunków za prąd lub ogrzewanie – np. instalacje PV zamontowane w zakładach produkcyjnych.

Powyżej wymieniłem trzy najbardziej ogólne i bazowe według mnie czynniki, które tłumaczą nam, dlaczego energia z OZE jest istotna. Sprawdźmy, jakie ma to odzwierciedlanie na rynku.

Wiele krajów na całym świecie zobowiązało się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia udziału OZE w produkcji energii. Takie cele zostały postawione na przykład przez Unię Europejską, gdzie w październiku 2023r. nastąpiła aktualizacja dyrektywy, która zwiększa cel dotyczący udziału energii ze źródeł odnawialnych z 32% do 42,5 % do 2030r. Przy czym państwa członkowskie mają dążyć do osiągnięcia 45%. Polska jako państwo członkowskie również jest zobowiązana do osiągnięcia podobnych celów i planuje zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym kraju.

Pojawiają się głosy sprzeciwu i wątpliwości dotyczące tępa oraz skali rozwoju OZE, które mają zastąpić tradycyjne paliwa. Głównymi zarzutami są zbyt wygórowane cele oraz terminy narzucane przez UE. Dlatego warto wyjść poza teren UE/Europy i zobaczyć jak wyglądają światowe trendy.

Zgodnie z informacjami i publikacjami przygotowanymi przez Międzynarodową Agencję Energii sektor OZE mocno się rozrasta. Największe wzrosty możemy odnotować w energetyce słonecznej, gdzie instalacje fotowoltaiczne w 2023r. odpowiadają za ¾ światowych przyrostów mocy odnawialnych. Największy rozwój PV miał miejsce w Chinach, które w 2023r. zamówiły tyle fotowoltaiki ile cały świat w 2022r. przy stałych wzrostach mocy w energetyce wiatrowej o 66% rok do roku. Według International Energy Agency czeka nas prawdziwy wyścig energetyczny : w 2024r. wyprzedzenie energetyki wodnej przez energetykę słoneczną oraz wiatrową. W 2025r. wyprzedzenie węgla przez OZE oraz wyprzedzenie energetyki jądrowej przez wiatr w 2025r. i słońce w 2026r. W 2028 r. udział energii źródeł odnawialnych w globalnej produkcji energii elektrycznej ma wynosić 42%, gdzie wiatr oraz słońce mają stanowić 25%.

Aby lepiej zobrazować wcześniejsze wyniki oraz stawiane cele przedstawiamy poniżej wykres z raportu „Renewables Analysis and forecast to 2028” przygotowany przez INTERNATIONAL ENERGY AGENCY (Międzynarodową Agencję Energii)

MicrosoftTeams-image (4)

Wykres pokazuje, że cele nałożone przez UE mocno pokrywają się ze światowymi prognozami, a jeśli chodzi o tempo transformacji wcale nie jesteśmy jedyni w wyścigu na podium. Co prawda liczby wydają się być obiecujące, ale trzeba pamiętać, że nic nie przekłada się jeden do jednego, a światowa konsumpcja energii elektrycznej z roku na rok rośnie i trzeba ją zaspokoić. Najłatwiej to uzupełnić węglem kamiennym i jako ciekawostkę dodam, że przedstawione liczby przyrostu mocy zainstalowanych w Chinach to nie jedyne miejsce, gdzie Państwo środka może pochwalić się wzrostami, również wydobycie węgla wzrosło o 2,9% w porównaniu do 2022 roku (4,5 mld ton). Polska w ciągu roku wydobywa 49 mln ton węgla, Chiny osiągają ten wynik w cztery dni.

Pokrótce opisałem trendy i wzrosty w całej UE oraz na świecie - czas na nasz kraj. Polska nie odbiega w tym aspekcie od trendów światowych. Łączna moc zainstalowana wyniosła w czerwcu 2023 ponad 63 GW gdzie z tego 25,4 GW to odnawialne źródła energii 40%!!! Największym źródłem energii elektrycznej z OZE jest słońce oraz wiatr.

Poniżej przedstawiony został graficzny podział mocy zainstalowanej w tym sektorze:

wykres 2

Perspektywy rozwoju sektora OZE na najbliższy rok dla Polski są bardzo obiecujące. Wzrost inwestycji w technologie takie jak panele fotowoltaiczne, wiatraki czy biopaliwa będzie kontynuowany. Największy nacisk zostanie położony na energię pochodzącą ze słońca oraz wiatru.

Jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w naszym kraju, który również jest narażony na działanie siły wyższej. Potencjalne szkody, zakłócenia w działalności, a tym samym straty finansowe są zagrożeniem dla całego sektora. Patrząc na tempo rozwoju i ilość przyrostów mocy z rok na rok jest to nieuniknione.

Dlatego warto zadać sobie pytanie jak ważna jest rola ubezpieczeń w transformacji energetycznej?

Ubezpieczenia odgrywają istotną rolę w transformacji energetycznej. Wraz z rozwojem i wdrażaniem nowych technologii związanych z energetyką odnawialną, pojawiają się nowe ryzyka oraz wyzwania. Sektor ubezpieczeniowy może pomóc w zabezpieczaniu przed tymi ryzykami i zapewnić ochronę finansową dla inwestorów, operatorów oraz użytkowników. Ponadto ubezpieczenia mogą również odgrywać rolę w zachęcaniu do inwestycji w energię odnawialną. Dostępność odpowiednich polis ubezpieczeniowych może zwiększyć zaufanie inwestorów do nowych technologii i pomoc w obniżeniu ryzyka inwestycyjnego.

Źródła:

  1. https://www.irena.org/ (Renewables 2023 Analysis and forecast to 2028)
  2. https://www.are.waw.pl/
  3. https://globenergia.pl/
  4. https://www.teraz-srodowisko.pl/
  5. https://www.rynekelektryczny.pl/
  6. https://biznes.interia.pl/gospodarka/
  7. https://www.europarl.europa.eu/

Autorzy

Michał Sochacki

Michał Sochacki

Underwriter Ubezpieczeń Korporacyjnych w Przedstawicielstwie Korporacyjnym w Warszawie, magister inżynier kierunku zarządzania i inżynieria produkcji. W Grupie ERGO Hestia 2022r. z branżą ubezpieczeń związany od 2017 roku, prywatnie zainteresowany sektorem odnawialnych źródeł energii oraz nowinkami technologicznymi.