rolne zdj

Kolejny sezon ubezpieczeń upraw rolnych za nami

3 min.

Ubezpieczenia AGRO

ERGO Hestia weszła na rynek ubezpieczeń rolnych w grudniu 2021 roku. To wtedy rozpoczęła się sprzedaż produktów Etapu I Projektu – ubezpieczenia mienia i gospodarstw rolnych. Marzec 2022 roku to wdrożenie Etapu II – ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Natomiast rok 2023 kończymy z wdrożonym Etapem III – ubezpieczenia maszyn i narzędzi rolniczych, zwane także ubezpieczeniami agrocasco. Wdrożenie to jest niezwykle istotne, ponieważ sprawia, że oferta ERGO Hestii staje się kompleksowa i po dwóch intensywnych latach wdrożeń ERGO Ubezpieczenia Rolne z etapu projektu przechodzą w tryb regular business. A co najważniejsze, w zgodzie z nową Strategią ERGO Hestii zmierzają do dynamicznego rozwoju, który jest możliwy jedynie przy uważnej obserwacji rynków, trendów i czerpania z doświadczeń.

Jesień 2023 roku była dla ERGO Hestii sezonem pod znakiem niskich cen podstawowych produktów rolnych oferowanych w tym sezonie, czyli zbóż i rzepaku, co z perspektywy zakładów ubezpieczeń przełożyło się wprost na niższe o kilkadziesiąt procent sumy ubezpieczenia, a z perspektywy producentów rolnych na konieczność produkcji „na granicy” opłacalności. Dodatkowo, 2023 był także kolejnym rokiem, w trakcie którego nie wystąpiły masowe szkody w ryzyku ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych, stanowiących obok suszy główne ryzyko systemowe. Te dwie główne przyczyny sprawiły, że zainteresowanie ubezpieczeniami upraw rolnych było niższe niż w poprzednim roku, a poprzez niskie sumy ubezpieczenia spadł także poziom średniej składki za polisę.

ERGO Hestia wchodząc na rynek w 2022 roku przedstawiła atrakcyjne Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dlatego też w 2023 roku nie wprowadziliśmy istotnych zmian produktowych. Nasz produkt charakteryzuje się prostotą i przejrzystością. Pomimo funkcjonowania w ścisłych ramach określonych Ustawą [1] nasze ubezpieczenia charakteryzują się m.in.

  • zniesionym udziałem własnym dla upraw z I grupy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe,
  • obniżeniem franszyzy integralnej do 8% bezpłatnie za pomocą klauzuli nr 1,
  • szerokim katalogiem klauzul dodatkowych,
  • brakiem wymogu proporcji na polisie zboża/rzepak,
  • możliwością wyboru trzech poziomów ryczałtu przy ujemnych skutkach przezimowania w ubezpieczeniu upraw – 15%, 20% oraz 25% za zgodą underwritera,
  • możliwością sprzedaży samych ujemnych skutków przezimowania – pakiet VIII,
  • brakiem franszyzy integralnej w ryzyku pożaru,
  • likwidacją szkody na polu lub jego części,
  • brakiem potrąceń zaoszczędzonych kosztów przy wypłacie odszkodowania,
  • stałą sumą ubezpieczenia – zawsze stałą ceną przedmiotu ubezpieczenia (zgodnie ze wskazaniem na polisie), stałą wydajnością (pod warunkiem, że nie odbiega od zadeklarowanej o więcej niż 20%,
  • elastycznym harmonogramem płatności (II raty: 50/50 lub 20/80)
  • elastycznością – możliwością negocjacji dodatkowych klauzul specjalnych.

Dobre wejście na rynek to dopiero pierwszy krok. Przed nami kolejne, które pozwolą osiągnąć oczekiwany udział w rynku, dlatego ERGO Hestia zamierza rozwijać się nie tylko pod kątem nowych produktów, ale także oferując coraz więcej w ramach istniejących, o czym będziemy Państwa na bieżąco informować.

[1] Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Autorzy

Jakub Welz

Jakub Welz

Zastępca Dyrektora ds. Ubezpieczeń Agro. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Z ubezpieczeniami rolnymi związany od 2021 roku, w Grupie ERGO Hestia od 2016 roku.