W dniu 19.09 (czwartek), w godzinach 7.00-9.00 portal będzie niedostępny w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi.
"Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie" to cieszące się renomą zestawienie największych polskich spółek ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG. Odzwierciedla ono również poziom realizacji założonych przez organizację celów oraz przygotowanie na wyzwania przyszłości. Do 2023 r. klasyfikacja znana była jako Ranking Odpowiedzialnych Firm. Nazwę zmieniono w 2024 roku w związku z nowymi regulacjami i poszerzającym się zakresem sprawozdawczości.
Szóste podium z rzędu dla ERGO Hestii
Od 2017 roku bierzemy udział w każdej edycji Rankingu ESG. Wynik najnowszej to dla nas ogromne wyróżnienie. Dodatkowo cieszy fakt, że od 2019 roku nie schodzimy z podium tej uznanej klasyfikacji. To jasno pokazuje, że ERGO Hestia stoi na czele polskich firm spełniających najwyższe standardy zarządzania organizacją w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Jeszcze większego znaczenia nadaje temu fakt, że badane w ramach Rankingu obszary stanowią kluczowe cele postawione w Strategii ESG ERGO Hestii. Ich pozytywna weryfikacja – na co dowodem jest tak prestiżowe wyróżnienie – to dla nas duża motywacja na przyszłość i jasny sygnał, że zmierzamy w dobrym kierunku – zauważa Mario Everardo Zamarripa Gonzalez, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ERGO Hestii.
Nowością w tym roku były wyróżnienia przyznawane dla liderów poszczególnych obszarów ESG, w którym ERGO Hestia zdobyła aż 2 tytuły, tj. lidera w obszarze S (społecznym) oraz w obszarze G (ład korporacyjny). W sumie ERGO Hestia otrzymała 99 punktów na 100 możliwych do przyznania w klasyfikacji ogólnej.
Ranking ESG powstaje w oparciu o wyniki z obszaru odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania prezentowane samodzielnie przez firmy w ankiecie ocenianej przez ekspertów ESG i audytorów. Analizowane obszary są co roku modyfikowane, uwzględniając aktualne trendy i zmiany zachodzące na rynku, takie jak dążenie organizacji do neutralności klimatycznej, wskaźniki efektywności środowiskowej czy działania na rzecz włączania osób z niepełnosprawnościami. W tym roku ankieta została zmodyfikowana przez specjalnie powołaną Radę Naukową Rankingu ESG, w skład której weszli eksperci Climate Leadership UNEP/GRID, Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
W ankiecie 18. edycji Rankingu ESG firmy odpowiadały na 70 pytań w 11 częściach. Podział ten wynika z przyjętych Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które już obowiązują wybrane spółki działające na polskim rynku. W ciągu 2 lat ESRS obejmą ponad 3 tysiące największych spółek.
Cele firmy w zakresie ESG
Zgodnie z założeniami polityki odpowiedzialnego biznesu, ERGO Hestia realizuje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, tworząc produkty i usługi ubezpieczeniowe wspierające dążenia do gospodarki niskoemisyjnej – z uwzględnieniem czynników ESG w procesie oceny ryzyka i inwestycji.
Nasze cele zawarte są w strategii zrównoważonego rozwoju przyjętej na lata 2022-2025. Każdego roku w raporcie ESG publikujemy postępy realizacji celów w obszarach: środowiskowym, zarządczym i społecznym. Tegoroczny raport za rok 2023 będzie po raz pierwszy przygotowany w oparciu o nowe standardy ESRS zgodnie z dyrektywą CSRD. Jednym z kluczowych procesów przygotowawczych była analiza podwójnej istotności, gdzie zidentyfikowaliśmy kluczowe obszary istotne zarówno z perspektywy organizacji, jak i całego łańcucha wartości – dodaje Mario Everardo Zamarripa Gonzalez.
W 2024 roku firma zdobyła Złoty oraz Zielony Listek ESG „Polityki” i firmy Deloitte oraz tytuł Super Etycznej Firmy dziennika Puls Biznesu. Jest również jedyną firmą z sektora finansowego w Polsce z prestiżowym Certyfikatem EMAS (EcoManagement and Audit Scheme). W 2023 roku ERGO Hestia otrzymała też m.in. prestiżową nagrodę Lider ESG podczas Banking & Insurance Forum, czy certyfikat Great Place to Work 2023. Sopocki ubezpieczyciel znalazł się również na liście najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością pracodawców w Polsce, stworzonej na bazie wyników badania Diversity IN Check.
Nieopodal swojej sopockiej centrali ERGO Hestia stworzyła park dla mieszkańców i turystów. Powołała też do życia wspierającą artystów Fundację Artystyczna Podróż Hestii, Fundację Integralia zajmującą się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami (m.in. poprzez program „Sprawny staż”) oraz Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, pomagające ofiarom wypadków w pełnym powrocie do zdrowia. Sopocki ubezpieczyciel funduje również coroczną Nagrodę Literacka Podróż Hestii promującą najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.