_DSC2021_20240719

3. Wymagania środowiskowe a ocena ryzyka ubezpieczeniowego

20 min.

Opis szkolenia

Cykl szkoleń o Zrównoważonym Rozwoju i raportowaniu niefinansowym

Zapraszamy do udziału w cyklu 4 krótkich szkoleń, które poświęcone będą zrównoważonemu rozwojowi oraz obowiązkowi raportowania niefinansowego, nałożonym przez Unię Europejską.

Czym jest ESG

Podczas naszych spotkań przybliżymy obszar zrównoważonego rozwoju oraz pojęcie ESG (Environmental - środowisko, Social - społeczny, Governance - ład korporacyjny). Są to trzy kluczowe filary, które stanowią podstawę budowania kultury zrównoważonego biznesu. W naszej strategii ESG spisaliśmy wszystkie działania mające na celu zbliżenie się do modelu zrównoważonej działalności.

Dlaczego informacje o ESG są ważne

Gromadzenie, dokumentowanie i raportowanie procesów związanych z kwestiami zrównoważonego rozwoju stało się standardem w wielu firmach. Unia Europejska nakłada na przedsiębiorców obowiązki monitorowania działalności w takich obszarach jak wpływ na środowisko, prawa człowieka oraz etyka biznesowa. Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) jest fundamentem Europejskiego Zielonego Ładu oraz programu zrównoważonego finansowania. CSRD zobowiązuje przedsiębiorstwa do przestrzegania praw człowieka, minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko i podnoszenia standardów ładu korporacyjnego. Informacje niefinansowe będą publikowane zgodnie z europejskimi standardami oraz podlegać niezależnym audytom.

Kiedy zostaną wprowadzone nowe zasady

Nowe zasady raportowania będą wprowadzane stopniowo:

  • Od 1 stycznia 2024 roku dla dużych spółek giełdowych zatrudniających ponad 500 pracowników, podlegających dyrektywie dotyczącej wymogów raportowania informacji niefinansowych (NFRD) - termin publikacji sprawozdań w 2025 roku.
  • Od 1 stycznia 2025 roku dla dużych spółek, które obecnie nie podlegają dyrektywie NFRD i spełniają 2 z 3 kryteriów: zatrudniają ponad 250 pracowników, posiadają obrót powyżej 40 mln EUR i/lub sumę bilansową powyżej 20 mln EUR - termin publikacji sprawozdań w 2026 roku.
  • Od 1 stycznia 2026 roku dla małych i średnich firm notowanych na giełdzie - termin publikacji sprawozdań w 2027 roku.

Jak przygotować się do nowych obowiązków

Nowe standardy raportowania będą wymagały gromadzenia informacji, które do tej pory nie były zbierane. Może to wymagać wdrożenia nowych rozwiązań. Choć dyrektywa dla małych i średnich przedsiębiorstw zacznie obowiązywać dopiero od 2026 roku, warto już teraz zaplanować odpowiednie działania. Pomocny w tym będzie nasz cykl szkoleń.

Co omówimy na spotkaniach

  • Podczas krótkich szkoleń poznasz najważniejsze informacje o ESG oraz dowiesz się, czego firmy, z którymi współpracujesz, będą od Ciebie potrzebować.
  • Omówimy czym jest ESRS i dlaczego jest to istotny temat.
  • Przedstawimy nasze produkty zawierające elementy ESG.

Jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się opinią na temat materiałów szkoleniowych, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Plan szkolenia

  • 01

    Szkolenie

    Część niezrealizowana. Przejdź do materiałów szkoleniowych.
    Zarejestruj się
  • 02

    Egzamin

    Przycisk będzie aktywny dopiero, jak zrealizujesz całe szkolenie.
    Zarejestruj się

Prowadzący szkolenie

Mariusz Gołąb

Mariusz Gołąb

Inżynier ochrony środowiska, łączący zarządzanie w obszarze zrównoważonego rozwoju z doświadczeniem handlowym i marketingowym. Absolwent programu stażowego z zakresu zaawansowanej analizy chemicznej wód w Landesbetrieb Hessisches Landeslabor. W 2011 r. zaangażowany w badania emisji gazów i pyłów do powietrza w licznych zakładach produkcyjnych na terenie Polski. Od 2014 r. związany z TÜV NORD Polska, gdzie pełni obecnie funkcję Senior Managera ds. Ochrony Środowiska. Wspiera przedsiębiorstwa w osiąganiu celów środowiskowych, ograniczaniu śladu węglowego, poprawie efektywności energetycznej oraz wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju jako strategii biznesowej, przynoszącej wymierne korzyści ekonomiczne. Trener z zakresu etycznego ekomarketingu i metod detekcji greenwashingu.