Od 31 grudnia 2015 r. obowiązują zmiany w formalnościach wodnoprawnych. Wprowadziła je nowelizacja Prawa Wodnego. Znowelizowane prawo zdjęło z gmin obowiązek uwzględniania map przeciwpowodziowych w studiach kierunków oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Brzmienie starej wersji Prawa Wodnego na rok 2015:
5. Przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego oraz mapach ryzyka powodziowego granice obszarów, o których mowa w art. 88d ust. 2, uwzględnia się w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.
6. Od dnia przekazania map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego jednostkom samorządu terytorialnego, wszystkie decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzje o warunkach zabudowy na obszarach wykazanych na mapach zagrożenia powodziowego, muszą uwzględniać poziom zagrożenia powodziowego wynikający z wyznaczenia tych obszarów.
7. Zmiany w dokumentach, o których mowa w ust. 5, wprowadza się w terminie 30 miesięcy od dnia przekazania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego organom, o których mowa w ust. 4 pkt 2, 3 i 5
Brzmienie nowelizacji obowiązującej od 31 grudnia 2015:
(…) w art. 88f: a) ust. 5 i 6 otrzymują brzmienie:
5. Przedstawione na mapach zagrożenia powodziowego oraz mapach ryzyka powodziowego granice obszarów, o których mowa w art. 88d ust. 2, można uwzględniać w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.
6. Od dnia przekazania map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego jednostkom samorządu terytorialnego, w decyzjach o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzjach o warunkach zabudowy na obszarach wykazanych na mapach zagrożenia powodziowego, można uwzględniać poziom zagrożenia powodziowego wynikający z wyznaczenia tych obszarów.
Od woli samorządów będzie teraz zależało, czy uwzględnią wskazania map przeciwpowodziowych w swoich decyzjach, czy też nie.
Wprowadzone zmiany kolidują / nie uwzględniają również zapisów z innych obowiązujących regulacji prawnych np. art. 15 ust. 2 pkt 7 „Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”:
W planie miejscowym określa się obowiązkowo: (…) granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, na podstawie odrębnych przepisów, terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią (…)
Reasumując – wracamy do stanu w którym prawo staje się nieprecyzyjne i w konsekwencji może umożliwić zabudowę terenów niebezpiecznych powodziowo. Rezultaty tych zmian nie będą groźne… ale tylko do czasu wystąpienia powodzi znacznych rozmiarów.
Zastępca dyrektora w Biurze Hestia Corporate Solutions, zajmuję się między innymi oceną ryzyk majątkowych, odpowiedzialności cywilnej ogólnej i zawodowej, NATCAT, wyceną mienia na potrzeby ubezpieczeniowe, programami technicznymi: przede wszystkim termowizją, Absolwent Wydziału Budownictwa Wodnego i Geotechniki Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Szczecińskiej W Grupie ERGO Hestia od 2001 roku.