Zakup nowych samochodów do przedsiębiorstwa jest kosztownym przedsięwzięciem. Zarządzający flotą zazwyczaj szukają możliwie najtańszego rozwiązania, poszukując idealnego pojazdu flotowego. Czy on w ogóle istnieje? A jeśli tak, to jak go znaleźć?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: być może. Nie istnieje bowiem marka, model, wyposażenie czy nawet wersja nadwozia, która byłaby idealna dla każdej floty. Mimo to idealny samochód dla Twojej floty może istnieć. Odpowiedź zależy od tego, czym charakteryzuje się działalność floty i jakie są cele zakupu pojazdów. Oto kilka czynników, które warte są rozważenia przy zakupie „idealnego” samochodu flotowego.
Jeśli wysyłamy przedstawiciela handlowego „od drzwi do drzwi”, jedynie z ofertą handlową lub minimalnej wielkości produktem, to nie będzie nam potrzebny samochód typu kombi z dużą przestrzenią załadunkową. Kompaktowy sedan lub hatchback zaoferuje lepszą wydajność i wygodę w manewrowaniu niż większy pojazd. Z drugiej strony, jeśli kupujemy pojazd dla serwisanta czy pracownika zaplecza technicznego, musimy wziąć pod uwagę, że pracownik ten, jadąc do klienta, musi zabierać ze sobą niezbędne narzędzia. W tym przypadku kompaktowy hatchback bądź sedan ewidentnie nie będzie odpowiedni.
Jeśli zdecydowaliśmy już, czy nasz pojazd będzie dużym kombi czy może jednak kompaktowym sedanem, należy wziąć pod uwagę aspekt pojemności silnika, a w zasadzie zużycia paliwa. Koszty paliwa odgrywają dużą rolę w kosztach utrzymania floty pojazdów i w rzeczywistości są wyższe niż zakładamy na początku. Wybór pojazdu, który zużywa dużo paliwa, nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ w sposób diametralny będzie zawyżać koszty utrzymania floty. W tym przypadku każdorazowo należy szukać pojazdu o najwyższej efektywności paliwowej w klasie pojazdów, jaką jesteśmy zainteresowani.
Wiele funkcji w pojazdach flotowych można uznać za „profit”. Część wyposażenia samochodu nie stanowi niezbędnika do wykonywania pracy, ale to wyposażenie może pomóc w podnoszeniu satysfakcji pracowników. Warto zatem zastanowić się nad ewentualnym doposażeniem pojazdu, tak aby pracownik użytkujący go przez kolejne lata, był zadowolony i czuł się doceniony przez firmę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwdzięczy się dobrą jakością i efektywnością wykonywanej pracy.
Przy wyborze pojazdu liczy się również jego wpływ na wizerunek firmy. Należy w tym przypadku wziąć pod uwagę, że jeśli oferujemy np. usługi doradcze dla dużych przedsiębiorstw, to nie wypada naszym pracownikom przyjeżdżać na spotkania pojazdami najwyższej klasy, ponieważ może to zostać źle odebrane przez kontrahenta. Dobrze również nie będzie świadczyć o naszej firmie, jeśli nasz pracownik przyjedzie pojazdem nieadekwatnym do powagi zajmowanego stanowiska pracy.
Trzeba pamiętać, że pojazd, w którym nasi pracownicy przemierzają znaczące odległości, powinien być możliwie komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny. W przypadku kolizji, jeśli naszemu pracownikowi stanie się krzywda, koszty czasowej utraty pracownika znacząco przewyższają dodatkowy koszt. Ten, jaki mogliśmy ponieść w przypadku zakupu większego i bezpieczniejszego pojazdu chroniącego zdrowie i życie kierowcy.
Łatwo jest wyliczyć, jakimi środkami dysponujemy podczas samego zakupu pojazdu. Trzeba to oczywiście wziąć pod uwagę, ale równie ważnym czynnikiem są koszty późniejszej eksploatacji pojazdu. Jeśli więc zakupimy pojazdy nieco tańsze, lecz ich utrzymanie będzie później dużo kosztować, może okazać się, że założony budżet na zakup i utrzymanie pojazdu flotowego nie będzie wystarczający.
Po odpowiedzi na podstawowe pytania, będziemy mogli znacznie zawęzić listę pojazdów, które są w kręgu naszych zainteresowań, a znalezienie idealnego pojazdu flotowego stanie się znacznie łatwiejsze.